Хаджі Лахбіб
Міністру закордонних справ Бельгії
Тінне Ван дер Страетен
Міністру енергетики Бельгії
Александру Де Кру
Прем’єр-міністру Бельгії
30 жовтня 2023 року
Ми, українські громадські організації, що підписалися нижче, закликаємо уряд Бельгії заборонити перевалку російського СПГ у порту Зебрюгге та ініціювати багатосторонню заборону на перевалку в європейських портах, залучивши всі країни, що мають відповідну інфраструктуру, а саме уряди Франції, Іспанії, Нідерландів та Великої Британії. Дві останні країни вже заборонили послуги з перевалки російського СПГ. Ми розраховуємо, що Бельгія піде їхнім шляхом.
По-перше, нагадаємо, що після першого місяця російського вторгнення та масових вбивств цивільного населення в Бучі та Ірпені в березні 2022 року ЄС зобов’язався терміново подолати свою залежність від імпорту російського газу, поступово відмовитися від нього не пізніше 2027 року та зосередитися на заходах зі скорочення попиту на газ і прискорення декарбонізації.
На цьому нещодавно вкотре наголосила комісарка ЄС з питань енергетики Кадрі Сімсон у коментарі агентству Reuters. “Ми можемо і повинні скоротити експорт російського СПГ, щоб повністю його припинити”, – заявила Сімсон 14 вересня 2023 року.
Сьогодні ми закликаємо уряд Бельгії зробити перший крок доброї волі в цьому напрямку: заборонити перевалку російського СПГ, яка сприяє глобальній торгівлі російським СПГ. Ця заборона перешкодить розширенню експорту російського СПГ з Арктики, що фінансує російське вторгнення в Україні.
Згідно з офіційними заявами, опублікованими 9 березня 2023 року, Росія має намір майже потроїти свої експортні потужності зрідженого природного газу (СПГ) до 2030 року з нинішніх 35 мільйонів тонн на рік до понад 100 мільйонів тонн на рік. Таке значне розширення експортних потужностей Росії не лише стимулюватиме економіку країни-агресора, але й матиме шкідливі для клімату наслідки через надзвичайно високі викиди метану в ланцюжку постачання СПГ.
Внесок європейських компаній у розширення “Новатек” може розблокувати видобуток на нових газових родовищах в Росії – встановити “запали” на “кліматичних бомбах” і зробити недосяжною мету Паризької кліматичної угоди щодо підвищення температури на 1,5°C недосяжною. Оскільки світ наближається до катастрофічних змін клімату, розблокування видобутку на нових газових родовищах в Росії та подальша розвідка газу в Арктиці може підштовхнути світ до прірви.
Щоб демократія та сталий розвиток мали успіх в Європі, то уряди повинні приборкати компанії, які прагнуть до швидких прибутків за рахунок європейської безпеки, клімату та прав людини.
Ми усвідомлюємо, що послуги з перевалки, які наразі надає бельгійський оператор газової системи Fluxys в порту Зебрюгге, мають важливе значення для підтримки та розширення експортних потужностей російського СПГ, оскільки в їхньому розпорядженні є лише 15 криголамних СПГ-танкерів, і експортні потужності диктуються часом плавання цих суден.
Згідно з незалежними дослідженнями, перевалка, що здійснюється в Зебрюгге, майже виключно призначена для ринків за межами ЄС. Згідно з аналізом IEEFA, у 2022 році термінал Fluxys LNG в Зебрюгге здійснив 72% всіх перевалок російського СПГ в ЄС, з яких 93% було відправлено до країн, що не входять до ЄС. Тип перевалки, який пропонується на СПГ-терміналі Зебрюгге, що має резервуари для тимчасового зберігання, особливо сприяє продажу російського СПГ на спотових ринках, забезпечуючи високу торгову маржу для “Ямал СПГ”, дочірньої компанії “Новатек”.
Згідно із заявою Міністерства фінансів Росії, доступ для “Ямал СПГ” до бельгійських перевалочних послуг принесе Кремлю близько 730 мільйонів євро податкових надходжень у 2023 році і, таким чином, поповнить російську військову скарбничку.
Компанія “Новатек” належить російським олігархам Леоніду Міхельсону і Геннадію Тимченку, які входять до найближчого оточення Володимира Путіна і за сприяння його режиму захопили частки міжнародних компаній у російських нафтогазових проектах.
Докази, виявлені в ході журналістських розслідувань, також вказують на те, що “Новатек” надає найманців російській армії. Усвідомлення того, що це відбувається за рахунок прибутків, які “Новатек” отримує за допомогою Бельгії, країни, яка називає себе союзником України, змушує замислитися над тим, чому заборона на перевалку досі не запроваджена.
Завдяки послугам з перевалки, які Fluxys надає “Ямал СПГ” в порту Зебрюгге, обмежений флот дорогих криголамів-газовозів не повинен плавати навколо світу до Китаю або Індії. Сторонні звичайні газовози дозволяють “Ямал СПГ” експортувати більше СПГ, оскільки криголамні газовози перебувають у плаванні значно менше часу.
Таким чином, послуги з перевалки сприяють глобальній торгівлі російським СПГ, в той же час не маючи внеску в безпеку поставок до ЄС. Крім того, такі країни, як Бельгія і Франція, відіграють ключову роль у розширенні російського експорту СПГ з Арктики.
Оскільки Росія планує суттєво збільшити експортні потужності СПГ в Арктиці за рахунок будівництва нових терміналів, послуги з перевалки в ЄС відіграють важливу роль у реалізації стратегічних геополітичних планів Кремля.
У контексті вищезазначеного, ми закликаємо Бельгію та всі інші країни-члени ЄС наслідувати прецедент, створений урядом США, який наклав санкції на “Новатек” та його спільні підприємства, останнім з яких є “Арктик Трансшипмент”, і запровадити багатосторонню заборону на перевалку російського СПГ в портах ЄС. Нідерланди та Великобританія вже заборонили перевалку російського СПГ в односторонньому порядку. Крім того, ми закликаємо співпрацювати з Європейською комісією для запровадження потужного 12-го пакету санкцій, який має включати заходи, спрямовані на обмеження спроможності Росії розвивати проекти з експорту СПГ.
Підписанти:
1. Razom We Stand
2. ГО “Хмельницький енергетичний кластер”
3. ГО “Екоклуб”
4. ГО “Зелена свобода”
5. ГО SaveDnipro
6. ГО Zero Waste Society
7. МБO “Екологія-Право-Людина”
8. ГО “Центр екологічних ініціатив “Екодія””
9. DiXi Group
10. ГО “Центр міжнародного співробітництва та реалізації проектів”
11. ГО “Екопарк Осокорки”
12. ГО “Дунайсько-Карпатська програма”
13. ГО “Українська природоохоронна група”
14. ГО “Офіс Довкілля”
15. ГО “Чорноморський жіночий клуб”
16. ГО “Плато”
17. ГО “Еколтава”
18. ГО “Єдина планета”
19. ГО “Інформаційний центр “Зелене досьє”
20. ГО “Зелений світ”
21. ГО “Соціальна ініціатива “Місто Сонця”
22. Коаліція громадських організацій та муніципалітетів “Енергетичний перехід”
23. ГО “Promote Ukraine”